Tradycje wielkanocne

TRADYCJE WIELKANOCNE

PALEMKI Na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie, jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Wieszanie Judasza Obyczaj ten, zanotowany w źródłach po raz pierwszy w XVIII wieku, nawiązuje do historii zmartwychwstania Chrystusa, przypominając o zdradzie Judasza. Swoje korzenie ma w pogańskim obrzędzie topienia Marzanny, który – zwalczany przez duchowieństwo – został gdzieniegdzie schrystianizowany.

ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI Nie odkładaj świątecznych porządków w domu na ostatnią chwilę. Zaplanuj je tak, by starczyło Ci sił na świętowanie Wielkanocy w doskonałym humorze. Ustal harmonogram sprzątania. Niech każdy w domu wie, co ma robić.

WIELKIE GRZECHOTANIE, Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do robienia psot. Młodzież biegała z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci grzechotkami w Wielkim Tygodniu.

ŚWIĘCONKA Co powinno znaleźć się w tradycyjnej święconce? Mamy dla was kilka przykładów: Wędlina, sól, jajko, baranek, chleb, pieprz oraz ciasto. 🙂

b0be05490177ce930ddb4543fbc91fd0Wykonali:

Paulina Biber

Kamil Ścibor

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s